mehrdad tadjdini
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      چهار سوی تصویر (MEHRDAD TAJDINI PHOTO BLOG)
نگاهی به پیدایش شیر و خورشید نویسنده: mehrdad tadjdini - جمعه ٢۱ تیر ۱۳۸٧

mehrdad tadjdini


شیر و خورشید یکی از نشانه های ملیت ایران است که نمی دانم چرا و چگونه به فراموشی سپرده شده است (شاید یاد آور شاهان بوده که دلیلی بر نادیده گرفتن تاریخ است)  تا جایی که کشور ارمنستان این نشان تاریخی ایران را تصاحب کرد!! و مفت و مجانی تاریخ و قدمت ایران باستان را صاحب شد. آن کدام شیر است که دم برانگیخته و شمشیر بدست گرفته، خورشید را بر پشت میکشد؟ آیا این شکل همچون شکلهای متولوجی یونان در نتیجه افسانه کهنه ای پیدا شده؟ یا فرزانه ای آنرا بنام رمز و برای اشاره بپاره اندرزهای اجتماعی پدید آورده؟ یا چه مایه و بنیاد دیگری برای پیدایش خود دارد؟ اینها پرسشهایی است که هر  هوشمندی از دیدن شیر و خورشید ما از اندیشه خود گذارنیده و هرگاه بر یک تن ایرانی برخورد، از او نیز می پرسد. اما او چه داند که حقیقت کار بر خود ایرانیان هم پوشیده است. خورشید درخشان ترین جرم آسمانی و شیر هم دلیرترین همه درندگان و پیش مردم بسنگینی و پابرجایی، بلکه بمردانگی نیز موصوف است، که خود بهترین نمونه پهلوانی و برای نقش بر درفشها و سپرها و دیگر ابزارهای جنگ شایانترین شکل می باشد.چنانکه استاد ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه می گوید:
یکی زرد خورشید پیکر درفش
سرش ماه زرین غلافش بنفش            
زده پیش او پیل پیکر درفش
بنزدش سواران زرینه کفش                 
یکی شیر پیکر درفش بنفش
درخشان گهر در میان درفش           
درفشش ببین آژدها پیکر است
بر آن نیزه بر شیر زرین سر است

دلیل تاریخی شیرو خورشید به سکه های کیخسرو پادشاه سلجوقیان بر می گردد. یک سند تاریخی داستان پیدایش شیر و خورشید و زمان و تاریخ آنرا برای ما آشکار می سازد. این سند نوشته ابن عبری تاریخ نگار، و دانشمند معروف است که در کتاب "مختصر تاریخ الدول" و درخور همه گونه شگفت است که چنین سندی از چشمها پنهان مانده و کسی تاکنون به حل معمای شیر و خورشید برنخواسته و میدان برای آنگونه افسانه ها و پندارها باز شده است. پیش از این سکه های کیخسرو هرگز سکه ای با نقش شیر و خورشید دیده نشده و این سکه ها نخستین سکه با نقش مزبور می باشد و چون از هر حیث با نوشته ابن عبری درست می آید از اینجا استواری آن نوشته هویداست. باید گفت شیر و خورشید چون پدید آورده عشق است، چه بهتر از اینکه بهره ایران سرزمین شاعران گردیده. زیرا نقش مزبور شعر و داستانش هم شعر است. انوشه روان شاهزاده گرجی که زیبایی رخسار او چنین نقش شگفتی پدید آورده( از آنجایی که کیخسرو شیدای رخسار وی بوده) و به ایران سرزمین ویس و رامین (افسانه ویس و رامین از زبان پارسی به زبان گرجی ترجمه یافته و پیش گرجیان بسیار معروف می باشد) ارمغان ساخته. ایران که بر همه سرزمینهای پیرامون خود عنوان استادی و آموزگاری دارد و سالیان دراز گرجستان زیبا یکی از جگر گوشه های ایران بوده، نشان با این بنیاد تاریخی از هر حیث برتری دارد برآن نشانها که دولت های دیگر دارند و هرگز بنیادی برای آنها در تاریخ نتوان یافت. پر روشن است که در این باره ما باید چگونگی شیر و خورشید را زمان بزمان و قرن بقرن از دیده بگذرانیم. ولی افسوس که پس از سکه های کیخسرو تا زمان پادشاهان صفوی که سیصد سال کمابیش فاصله است، ما آگاهی درستی از چگونگی شیر و خورشید نداریم. لیکن چون در زمان صفویان شیر و خورشید یکی از نقشهای معروف بوده و فراوان آنرا بکار می برده اند. لیکن چون در زمان صفویان شیر و خورشید یکی از نقشهای معروف بوده و فراوان آنرا بکار می برده اند، از اینجا بدو جهت پیداست که نقش مزبور پیش صفویان نیز معمول بوده است. در دوران قاجاریه نشان رسمی می شود. مؤلف دیگری از فرانسویان، مسیو لانگله، که بیش از "دوبو" در زمان فتحعلی شاه کتاب کوچکی درباره ایران نگاشته، او نیز از شیر و خورشید یاد نموده و شگفت است که نام "مهر و شیر" به او میدهد.   لانگله پنداشته که شیر و خورشید از بازمانده های ایران باستان و یادگار آتش و آفتاب پرستی ایرانیان دیرین است. میگوید بهم چشمی سلطان سلیم سوم عثمانی که نشان "هلال" را اختراع نموده، فتحعلی شاه هم نشان "مهر و شیر" را درست نموده است. از همان زمانها یکرشته فلوسهایی نیز در دست است که شیر تنها و خوابیده است. تفضیل این سخن آنکه از ناصرالدین شاه یکرشته فلوسهایی با نقش شیر و خورشید در دست است که شیر خوابیده ولی از هر حیث مانند شیر نشانهای امروزی است. تاریخ این فلوسها سال 1272 هجری است. ولی در یکرشته فلوس های دیگر که نیز در دست است و چند سال پس از آن فلوسها در سال 1284 هجری ضرب شده است، ناگهان شیر بپاخاسته و برای نخستین بار شمشیر بدست گرفته است.
****************************

فوتوگرافر :‌ مهرداد تاجدینی
دیدن عکس در سایز بزرگتر

http://foto.ir/Gallery/ShowImage.aspx?ID=48660

  نظرات ()
مطالب اخیر مگه 7 آبان زادروز پدر ایران؛بنیانگذار حقوق بشر کوروش بزرگ نیست؟؟؟؟ جزیره هرمز ، دره رنگین کمان رقص دلفین ها در خلیج همیشه فارس جزیره زیبای قشم - تنگه چاهکوه کوچه پس کوچه های کویر باغ صد خاطره خندید شهر من اصفهان دیدن آسمان آبی موزهٔ آذربایجان بقعه متبرکه امامزاده قاضی میر سعید (ع)
کلمات کلیدی وبلاگ نگاهی به تهران (٤٩) پراکنش فرهنگ (٢٩) کوهپایه های البرز (٢٦) نگاهی به طالقان (٢٥) نگاهی به همدان (٢۱) نگاهی به طبیعت (٢٠) گفتگو با استاد (۱٩) بوی بهار (۱۸) نگاهی به کرمان (۱٦) نگاهی به تبریز (۱٦) نگاهی به اصفهان (۱٤) نگاهی به یزد (۱٤) نگاهی به دماوند (۱۳) نگاهی به کاشان (۱٢) نگاهی به نیشابور (۱۱) لذت عکاسی (۱٠) طبرستان (۱٠) نگاهی به مشهد (٩) نگاهی به اردکان (٩) نگاهی به شیراز (٩) نگاهی به جشن های ایرانیان (٩) نگاهی به نوروز (٩) نگاهی به قلعه ها (٩) نگاهی به پاییز (٧) عکسهای مفهومی (٧) نگاهی به مازندران (٦) نگاهی به کیش (٦) نگاهی به کرج (٦) ترانه پاییز (٦) کاغذ دیواری (٦) عاشورا (٦) نگاهی به اردبیل (٥) نگاهی به خلیج فارس (٥) نگاهی به حافظ (٥) نگاهی به فامنین (٥) نگاهی به ری (٤) امنیت خانواده در اینترنت (٤) نگاهی به شهرضا (٤) نگاهی به قرآن (٤) یک سبد آواز نو (٤) نگاهی به ماسوله (٤) آهنگ دل (٤) کوی و برزن (٤) تخت جمشید (۳) شهر الکترونیک (۳) سایتهای مفید (۳) شعر خدا (۳) نگاهی به نیاسر (۳) نگاهی به مرودشت (۳) تقویم 93 (۳) نگاهی به ماهان (۳) نگاهی به بم (٢) عکاسی در برف (٢) نگاهی به فیروزکوه (٢) نگاهی به البرز (٢) نگاهی به پاسارگاد (٢) نگاهی به تابستان (٢) نگاهی به تاریخ (٢) نگاهی به فارس (٢) دشت است خلوتم (٢) نگاهی به ابیانه (٢) شب یلدا (٢) جنگلهای مازندران (٢) سفیدرود (٢) کشتی یونانی (٢) سکوت شب (٢) تپه های سیلک (٢) نور و رنگ (٢) امام حسین علیه السلام (٢) سفر آفتاب (۱) تک گل زرد (۱) دریاچه طالقان (۱) بقعه شیخ صفی (۱) نچرایست (۱) آلپ ایران (۱) نبرد نادر (۱) راز درخت (۱) مهر و شیر (۱) عید قربان (۱) عمارت کلاه فرنگی (۱) گلاب گیری (۱) سبلان (۱) جزیره کیش (۱) موتورهای جستجو (۱) ترافیک (۱) خوانندگان (۱) نگاهی به قزوین (۱) کوهپایه های زاگروس (۱) چک چک (۱) عکاسی پرتره (۱) روز جهانی هواپیمایی کشوری (۱) کتابخانه ملی تهران (۱) عید غدیر (۱) به رنگ آب (۱) سکوت صبح (۱) نگاهی به قم (۱) اطلاعات اگزیف (۱) نگاهی به ساری (۱) نگاهی به فریدونکنار (۱) نگاهی به میاندرود (۱) نگاهی به نکا (۱) نگاهی به گلوگاه (۱) نگاهی به جویبار (۱) نگاهی به زمستان (۱) نگاهی به عشایر (۱) نگاهی به ورامین (۱) نگاهی به جمکران (۱) نگاهی به رودهن (۱) نگاهی به آباده (۱) نگاهی به قشم (۱) نگاهی به جزیره هنگام (۱) نگاهی به جزیره هرمز (۱)
دوستان من Fotothing IRAN PHOTOS mehrdad photo My Photos in akkasee My Photos in foto.ir My Photos in Photo.com.vn My Photos in photo.net My Photos in propicnet My Photos in TrekEarth My Photos in treklens My Photos in treknature My Photos in usefilm tadjdini-photoblog virtualtourist world press photo Yahoo!360 Weblog Photos آبرنگ فستیوال ابزار وب پارسی آفومار آهو نگار ایران GPS بارون نگار باشگاه عکاسان جوان آبرنگ پروپیک نت تهران24 چهار سوی تصویر تبیان چیلیک خانه عکاسان تبریز دوربین.نت دیکشینری اینترنتی(فارسی123) زوم سیزده عکاسی عکاسی آبگینه عکس :: شبکه خبر عكس 98 فرهنگ و مردم ایران کارگاه کلوپ عکس ایران کلوپ عکس ایران گوگل گروه عکاسی فانوس لغتنامه دهخدا و معين متن کامل قرآن محصولات عکاسی نیکون مردمک مرکز تجهیزات عکاسی حرفه ای مرکز دوربین دیجیتال موبایل فوتو نقشه راههای ایران نور نگار :: خانه دیجیتال هتلداري هوا شناسی شهرهای ایران عكس هفته شركت قطارهاي مسافربري رجا ميراث فرهنگی وگردشگری كشور مركز علمی و فرهنگی دانشجويان بيستون ارگ بم باغهای ايران اطلاعات گردشگری تركيه پايگاه داده های علوم زمين كشور هواشناسی ايران شبكه رزرواسيون هتل های ايران هتل های ايران هتل هاي تهران بو علي اطلاع رسانی شغلی خدمات الکترونیکی ایران ايرانيكا پرتال زیگور طراح قالب