نگاهی به منجيل

نگاهی به منجيل

Living   و دشت است خلوتم   مسير سبز   نگاهی به منجیل

مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده است.منجیل در منطقه‌ای کوهستانی در کرانه خاوری سفیدرود قرار دارد. این منطقه‌ای به شدت بادخیز است. در سال‌های اخیر چندین نیروگاه بادی برای تولید برق از بادهای منطقه در منجیل نصب شده است.جمعیت این شهر ۱۴.۶۷۹ نفر است (آمار ۱۳۸۳خ)[1] با ترکیبی از اقوام کرد و ترک ، زبان محاوره ای مردم منجیل فارسی است.درآمد اصلی مردم منجیل از راه تجارت است اما محصولات باغی از جمله انار و زیتون نیز در سبد فروش اقتصادی مردم این شهر جای دارد.سرزمینهای طبرستان و دیلم که در قسمت شمالی البرز و در پناه کوهها و دره‌های سخت‌گذر و جنگلهای انبوه قرار دارد، از قدیم الایام (حتی پیش از اسلام) حاکمیت خود را حفظ کرده بود، چنانکه زمان انوشیروان (خسرو اول ۵۷۹ – ۵۳۱ م.) تا مدتها این ولایت یک نوع حکومت خود مختار داشت.

بعد از فتوحات مسلمانان در سراسر ایران (با اینکه تا اقصی نقاط خراسان تحت نفوذ اعراب مسلمان در آمد)‌ باز هم طبرستان و دیلمان از حملات آنان محفوظ ماند. خاندانهای قدیم آن ولایت، مانند اسپهبدان و قارنیان و خانواده جستان (حدود رودبار و منجیل) همچنان به آداب و رسوم خود زندگی می‌‌کردند. همچنین، بسیاری مذهب خود را نیز حفظ کردند، تا روزگاری که گروههای از اعراب طرفدار خاندان علی و شیعیان زیدیه به آن نواحی پناه بردند و مورد حمایت همان خانواده‌ها قرار گرفتند. چنانکه وقتی «داعی کبیر» حسن بن زید در آن نواحی سکنی گزید، جمعی کثیر از مردم طبرستان و گیلان به طرفداری او برخاستند. همچنین در جنگ‌هایی که میان او و یعقوب لیث صفاری رخ داد، مردم گیلان از او حمایت نمودند.

/ 26 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گاگولا2007

سلام خیلی باحال بود به سایت من هم یه سری بزن

پيام

اگر مايليد ماهيانه 33 % پورسانت بدون اينکه کسي را به جايي معرفي کنيد بگيريد به سايت ما سر بزنيد www.gold-invest.blogfa.com براي آشنايي با مفاهيم بازاريابي اينترني و سرمايه گذاري اينترنتي و آشنايي با تنها شرکتي که داراي تمام استانداردهاي لازم براي سرمايه گذاري هست از سايت ما ديدن کنيد تنها شرکت بين تمام شرکتهاي موجود که داراي رزومه کاري در فارکس مي باشد يعني واقعا با پول کار ميکند داراي اعتبار جهاني چهارمين شركت جهان بين 18000 شركت موجود در جهان تضمين اصل پول سرمايه گذاري شده توسط بانک داراي تائيديه از معتبرترين بانك جهان bank of america داراي سابقه 6 ساله و پرداخت بدون ام ال ام داراي قدرتمندترين پلن موجود در بين كل اينوستها فعال در جهان اين سود به صورت ثابت و قطعي به شما پرداخت ميشود يعني نيازي به فعاليت يا هر چيز ديگر نيست چون شرکت با پول شما تجارت کرده و سود مناسب را به شما پرداخت مي کند .................... اگر اطلاعات بيشتري نياز داريد از سايت گروه ما ديدن فرماييد www.gold-invest.blogfa.com

اتروپات

بنام ملت ایران مسوولیت دفاع از حقوق ملی در خلیج فارس و جزایر ایرانی آن را در مقابل تمام توطئه ها به عهده میگیریم و به تمامی بدخواهان ایران زمین زنهار می دهیم که نیت مبدل کنند و به آسایش ملتها و انسانها بیاندیشند و بکوشند و اگر جز این کنند و به بدی روی آورند به یاری پروردگار تیرهای زهردارشان را به قلبشان باز خواهیم گرداند,که این سرانجام بدخواهان است.

يک ناشناس

سلام دوست عزيز من يه پسره مبتلا به ايدز هستم و در اين آخرين روزهای عمرم يه وبلاگی از درد دلها و تجربياتم درست کردم دوست دارم سر بزنی و منو راهنمايی بکنی که خيلی تنها شدم درضمن وبلاگ قشنگی داری . اميدوارم شاد و سالم باشی .

وننو اولین سایت کاملا رایگان است که بابت عضویت ومعرفی عضو و با هدف کمک ملی به شما درآمد ثابت می پردازد.این سیستم کاملا رایگان و قانونی است.با ثبت نام درآمد وحقوق ثابت بطور ماهیانه دریافت کنید.همین حالا دست به کار شوید ودرآمد واقعی اینترنتی را تجربه کنید.فراموش نکنید تعداد اعضای بیشتر یعنی درآمد بیشتر

farhad

ویکتور هوگو : من نمیگویم..... هرگز نباید در نگاه اول عاشق شد ... اما .............. اعتقاد دارم باید برای بار دوم هم نگاه کرد.

هر وبلاگ ایرانی یک .کام رایگان؟ باور نداری؟

توجـــــــــه مــــــــــــــــــــهم ****************** توجـــــــــه مــــــــــــــــــــهم >>>>>>>>>>>> چرا دات کام رایگان نداشته باشیم <<<<<<<<<<<< بله رایگان باور ندارید ؟!!!!! ؟ Free / .com / for / you هر وبلاگ ایرانی یک .کام رایگان نه ir. \ net. \ sub. ir \ coo . ir \ dom . ir . TK یا غیره .... فقط COM. اگه برای وبلاگ خود پسوند دات کام رایگان میخواهید هر چه زودتر از این سایت برای خود مجانی ثبت کنید همین الان هم دیر شده چون دوستان وبلاگ نویس زیادی برای خود نام های دلخواهی انتخاب میکنند و با آن نام وبلاگ خود را به دنیای بزرگ اینترنت و دوستان خود معرفی میکنند دوستان عزیز توجه داشته باشید شما میتوانید حتی با یک حرف هم وبلاگ خود را به پسوند دات کام وصل کنید برای این کار به سایت زیر رفته و لذت ببرید Www.33Ir.Com موفق باشید دوستان عزیز لینک این سایت را در وب لاگ یا وب سایت خود بگذارید تا دوستاتون از طریق شما از این سایت استفاده کنند > Www.33Ir.Com <