نگاهی به نمک آبرود

فوتوگرافر : مهرداد تاجدینی
نگاهی به نمک آبرود
------------------------------------
جنگلهای مازندران یکی از منابع مهم ثروت کشور به حساب می آیند ، این جنگلها در اعتدال هوا و تنظیم رودها نقش داشته و از لحاظ صنعتی نیز بسیار حایز اهمیت اند . مساحت جنگلهای مازندران حدود 1،544،000 هکتار برآورد شده ، که این جنگلها غالباً از درختان پهن برگ تشکیل یافته و از سایر جنگلهای ایران کاملاً متمایز است . عواملی چون دریای خزر و کوهستان البرز سبب شده اند که در دامنه شمالی این رشته کوه ها پوشش گیاهی انبوهی پدید آید ، بطوریکه در بعضی از نواحی دست انسان بدان نرسیده است . این پوشش گیاهی در آب و هوای استان مازندران نقش بسیار مهمی دارد . در ارتفاعات بیش از 2500 متر از سطح دریا به علت سرمای زیاد جنگل وجود ندارد . جنگلهای مرطوب دامنه های شمالی البرز در مشرق به جنگلهای مینودشت و گلستان متصل می شود .
در این منطقه به علت دوری از دریای خزر و کاهش رطوبت ، نوع درختان و سیمای جنگلی تغییر می کند . از جنگلهای مازندران استفاده های زیادی می کنند که از جمله در صنایع کاغذسازی ، درودگری ، و نجاری ، تهیه سوخت و ذغال و غیره می باشد .
انواع درختان جنگلی
در جنگلهای این استان انواع درختان جنگلی یافت می شود که اهم آنها عبارتند از :
بلند مازو و ممرز ( در ارتفاعات میان بند ) – آزاد ( در ارتفاعات متوسط) – انجیلی ( در ارتفاعات خیلی کم ) – توسکا ( در دره های مرطوب و کناره های جویبارها) – شمشاد که درختان آن همیشه سبزند ( در میان بند) – افرا ، نمرا ، نارون (ملج یا اوجا) – زبان گنجشک (ون) – شاه بلوط و راش ... ( جنگلهای راش دارای اهمیت اقتصادی ویژه ای هستند ).
*****************
فوتوگرافر : مهرداد تاجدینی
دیدن عکس در سایز بزرگتر
مکان عکاسی : نمک آبرود - مازندران
/ 2 نظر / 2 بازدید

سلام وبلوگ بسيار خوبی داريد موفق باشيد

مريم

خوب بود به من هم سربزن