عمارت کلاه فرنگی

mehrdad tadjdini

Chehel Sotun Museum-Palace

Chehel Sotun is one of the most important monuments of Safavid era which is located at the center of a large garden. It is the only edifice left from the royal palaces of Shah Tahmasb times. This octagonal monument which with an area about 500m² is built on the basis of a Turk architect’s plan in two storyes, contains some small chambers and halls in each storey. The wall paintings or murals of the first floor are a typical work of Qazvin Painting School which is famous worldwide. The large hall of the upstairs with five-span sash windows in four directions, connects with the ambulatory which is topped with a highly counter decorated roof. The monument is now used as a museum. It is said that the edifice of Hasht Behesht (eight heavens) in Isfahan is made in imitation of Chehl Sotun.

یکی از آثار مهم دوره صفوی در قزوین عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی است که در وسط باغ بزرگی قرار دارد و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است. بنا ساختمانی هشت گوش به مساحت تقریبی 500 متر مربع است که براساس نقشه یک معمار ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق های کوچکی در هر طبقه است. نقاشی های دیواری طبقه اول نمونه ای از هنر نگارگری مکتب قزوین و دارای شهرت جهانی است. تالار بزرگ طبقه دوم با ارسی های پنج چشمه ای در چهار جهت اصلی به محوطه غلام گردش بالا می پیوندد که دارای سقف بلندی از خنچه پوش بوده است. از این بنا هم اکنون به عنوان گنجینه ( موزه ) قزوین استفاده می شود. گفته اند بنای هشت بهشت اصفهان با گرته برداری از این اثر ساخته شده است.

موزه شهر قزوین در سال 1336 در بنای تاریخی چهلستون موسوم به عمارت کلاه فرنگی فعال شد و در سال 83 به ساختمان جدید موزه در بخشی از محوطه باغ فرهنگی چهلستون انتقال یافت. این موزه آثار تاریخی کشف شده از دشت قزوین را به نمایش گذاشته است. آثاری از هزاره های سوم و چهارم قبل از میلاد که یادآور پیشینه تاریخی و فرهنگی شهر قزوین است.

آثار موزه شهر شامل دیس سفالی مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد با تزئینات هندسی و نقوش انسانی در حال اجرای آیین بومی یا رقص محلی، ظرف سفالی مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد با تزئینات هندسی و جانوری، بالا تنه سنگی مرد سومری مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد، شی ء تزئینی طلا، قوری و ریتون به شکل سر قوچ از جنس سفال مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، جام ساسانی با تزئینات صحنه شکار است.

از دیگر آثار به نمایش گذاشته شده در موزه شهر می توان به سکه های به دست آمده از دوران اشکانی، ساسانی و صفویه، شمشیر شاه عباس صفوی، دبه باروت، قفل، مهر و افشره خوری مربوط به دوره قاجار و کوزه فقاع(سفال) مربوط به قرن های پنجم تا هشتم هجری قمری اشاره کرد.

کوزه فقاع از ظروفی است که برای مصرف نوشیدنی های گازدار استفاده می شده و معمولاً به شکل ترنجی برجسته و شکم دار با ته باریک و دهانه تنگ بوده است. در کوزه را با پوست می پوشاندند تا مایع درون آن تولید گاز کند و هنگام استفاده، پوست را سوراخ کرده و فقاع داخل آن را می نوشیدند که نمونه هایی از این ظرف نیز در شهرهای قدیمی کشورهای اسلامی به دست آمده است.

***************

photografer : Mehrdad Tadjdini

see in grater size :

http://www.trekearth.com/viewphotos.php?l=5&p=906650

/ 2 نظر / 2 بازدید
Neda

ببینی عاشقش میشی!

مصطفی معراجی

سلام اقا مهرداد. عکس های بسیار زیبا و جالبی دارید. وبلاگ بسیار جالبتون از جمله وبلاگ هایی هست که به اعتلای فرهنگ ایران و ایرانی در اینترنت کمک بسیار شایانی میکنه. منتظر کارهای بعدیتون هستم. حتما خبرم کنید.[گل]