نگاهی به کیش

موقعیت جغرافیایی جزیره کیش

line_tcm42-14850.gif

جزیره کیش با 90457 کیلومتر مربع مساحت یکی از زیبا ترین جزایر خلیج فارس است که در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران بین مختصات جغرافیایی 53 درجه و   53 دقیقه تا54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 26 درجه و 29دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه   عرض شمالی واقع شده است.

طول جزیره کیش 15 کیلومتر در محور شرقی-غربی و پهنای آن 7 کیلومتر در محور شمالی جنوبی و تقریبابیضیشکل است.

فاصله کیش از راه دریا تا جزیره هندورابی 28 کیلومتر ،تا جزیره فارور 55 کیلومتر ،تا جزیره سیری 87 کیلومتر ، تا جزیره ابوموسی 177 کیلومتر ،تا قشم 225 کیلومتر ، تا بندر عباس 300 کیلومتر، تا چابهار 675 تا بوشهر740  کیلومتر و تا دبی 200 کیلومتر فاصله کیش تا تهران از راه هوائی  1052 کیلومتر و از راه زمینی 1600 کیلومتر  فاصلهکیش تا اصفهان نیز از راه زمینی 1200 کیلومتر است

کیش از طبیعتی زیبا و منحصر به فرد بر خوردار است . سواحل آرام با ماسه های   مرجانی آب زلال دریا که شفافیت کم نظیر آن امکان مشاهده انواع آبزیان را در عمق چند متری مقدور می سازد پوشش گیاهی مناسب و سر سبزی و طراوت آن به ویژه در هفت ماه از سال چشم اندازی زیبا و تماشائی به آن بخشیده است که سالانهحدود یک میلیون نفر از دوستداران طبیعت و دریا را به سوی خود جلب   می کند.

 بر فراز کشتی یونانی آبشار هیس! شهر زیرزمینی کاریز 

emperor    امپراطور  جزیره کیش  شهر زیرزمینی

                                            

                                                                 فرهنگ و مردم

                                                                line_tcm42-14850.gif

 بر اساس سرشماری بهمن 1379 ، جزیره کیش دارای 16500 نفر بوده و در حال حاضر بیش از 20 هزار نفر جمعیت ساکن دارد، که 82 درصد آن طی سال های اخیر در نتیجه فعالیت های اشتغالزایی ، به کیش مهاجرت کرده اند. میزان باسوادی در کیش ، بیش از 92 درصد و درصد اشتغال ، بالای 98 درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این دو شاخص است.

ملاقات با اهالی بومی یک کشور یا منطقه برای بسیاری از گردشگران یک جاذبه فراموش نشدنی به شمار می آید.

در محله سفین شما می توانید با اهالی بومی سخت کوش و خونگرم کیش ملاقات کرده و از نزدیک با سبک زندگی آنها آشنا شوید. اهالی بومی کیش به زبان های فارسی و عربی آشنایی دارند و تقریباٌ تمامی بانوان ، مردان و کودکان این محله از لباس های سنتی استفاده می کنند.

همزمان با توسعه توریستی و تجاری جزیره بخشی از این افراد به کارهای خدماتی رو آورده اند و بقیه از طرق سنتی به امرار معاش می پردازند . ماهیگیری و دامپروری در میان بومیان معمول است . تجار محلی و بومی در بازار سفین به کار مشغول هستند، فضا و معماری سنتی این بازار یادآور بازارهای سنتی و قدیمی سرزمین اصلی ایران است .

در جزیره کیش ، مسلمانان اعم از شیعه و سنی در کمال صلح و آرامش با هم زندگی می کنند . آنان دارای مساحد باشکوهی هستند که برخی از آنها در سازمان میراث فرهنگی ایران ثبت شده است .

/ 1 نظر / 2 بازدید
فهيم

به نام خدا سلام وبلاگ زيبا و جالبی داريد - اگر می خواهيد تعداد بازديد کننده وبلاگتان بالا رود... - اگر می خواهيد به يک بازار محلی دست رسی پيدا کنيد - اگر می خواهيد به وبلاگ نويسی استان خود کمک کنيد و مو جب رشد ان شويد - اگر می خواهيد با وبلاگ نويسان هم محله ايی خود اشنا شويد.... بهترين انتخاب وبلاگستان است منتظر ورود شما هستيم به اميد همکاری بيشتر گروه وبلاگستان