نگاهی به طالقان

نگاهی به طالقان

دریاب مرا

منطقهييلاقي طالقان با مردمان مهربان، مهمان نواز و فرهنگ دوست در ميان كوه هاي برفگير البرز، از غرب ارتفاعات كندوان، تا 40 كيلومتري شرق قزوين گسترده است. شاهرود رگ حياتي اين سرزمين ديرسال از كوهپايه هاي شرقي آغاز و با طولي نزديك به 105 كيلومتر به غرب مي رود. اين شريان آبي بيش از 15 رودخانه كوچك و بزرگ منطقه را كه از چشمه سارها و برف آبها سرچشمه مي گيرند و همراه خود تا سپيدرود مي برد تا با آب هاي قزل اوزن آميخته و راهي دريا شود.
سد مخزني طالقان با ظرفيت 420 ميليون متر مكعب كه بر روي شاهرود ساخته شده است نفطه عطفي مهم در تاريخ جغرافيا و محيط زيست منطقه به وجود آورده و در آينده تحولات و آثار عظيمي از خود بر جا خواهد گذاشت.
طالقان با وسعتي حدود 1400 كيلومتر در 36 درجه و 12 دقيقه عرض شمالي و 50 دقيقه طول شرقي در شمال غربي تهران قرار دارد. ميانگين درجه حرارت 5/9 + حداكثر دماي متوسط 6/27 + و متوسط حداقل 2/11- درجه سانتيگراد و ميانگين بارندگي حدود 500  ميليمتر مي باشد.
روستاهاي زيباي طالقان در دامنه هاي جنوبي و شمالي در ارتفاع 1400 تا 2600 متري از دريا در امتداد رودخانه ها و كنار چشمه سارها پراكنده شده اند.
زبان مردم طالقان فارسي و لهجه تاتي است. آيين مردم طالقان تا حدود قرن سوم هجري دين زرتشت بوده است. با ظهور اسلام و گراييدن مردم به آن، اكنون عموما مسلمان و دوازده امامي مي باشند.

 مشاهير طالقان:

- صاحب بن عباد طالقاني: متولد 326 ه ق. شاعر، اديب و داراي كتابخانه شخصي با 117000 جلد كتاب
- شيخ عبدالمجيد: پايه گذار خط شكسته نسعليق
- جلال آل احمد: نويسنده توانا و روشنفكر از كتاب هاي معروف او "غرب زدگي".
- سيد محمود طالقاني: متولد 1290، عالم دانشمند و مردم دوست كه در جهت برقراري عدالت و آزادي مبارزي نستوه بود. از وي كتب و تاليفات بيشماري به جا مانده است.

در حال حاضر انديشمندان و هنرمندان معاصر و چهره هاي فرهنگي و هنري برجسته بي شماري حضور دارند كه مي توان به استاد اميرخاني هنرمند خطاط و آقاي پرويز كلانتري هنرمند نقاش و همچنين در حوزه تئاتر و سينما فرخ نعمتي، اشاره نمود.

طالقان در باستان:

- مدنيت طالقان به دوران قبل از ميلاد مسيح مي رسد. شواهد تاريخي اثبات مي كند كه مدنيت در بعضي بخش هاي طالقان به بيش از 4 هزار سال پيش مي رسد. احتمالا تاريخ باستان گواه اين مطلب است كه طالقان تابع تاريخ قوم ماد بوده و با دست كم از حوادث تاريخي مذهبي و اجتماعي مردم اين منطقه دور نبوده است. طالقان در زمان ايران باستان جزيي از سرزمين مادها بوده است.
- مردمان آمارد داراي كارگاه هاي دستي خانگي بوده اند كه به كمك و دستياري آن پوشاك و خوراك و ابزار آلات و ساز و برگ هاي خانگي – جنگي كشاورزي و فرآورده هاي ديگر براي خود تهيه مي نمودند. لباس مردم آمردها از پوست بز و كليچه (نيم تنه يا آستين) كوتاهي كه خودشان آن را سبززن مي گفتند تهيه مي شده است. تير و كماني داشتند از چوب خيزران كه در زمين شان مي روئيد. تيرها را در دست چپ و كمان را به شانه مي نهادند و شمشيري به خود آويزان مي كردند. سپر و نيزه و خنجر كوچكي داشتند كه خنجر با پابندي مانند بند شمشير به خود مي آويختند. اسلحه گروه آمردها عبارت بود از سپر و نيزه كوچك، حربه برنده اي داشتند كه مانند قمه بود و پابندك مثل شيشه كه آن را حمايل مي انداختند.
- كنت كورث نيز در اين مورد مي نويسد: پس از آنكه اسكندر پارس را غارت و شهرهاي زيادي را ويران ساخت داخل ولايت ماردها شد. اين قوم از مردمان داراي اخلاق و آداب خاصي بودند. آنها مردماني زحمتكش و دلير بودند كه اسكندر تنها و با تهديد به آتش زدن تمامي جنگل ها موفق به شكست آنها گرديد.
- با ورود اسلام مناطق آماردها اهميت و رونق پيدا كرد در حالي كه نام و آوازه آماردي در طي دوره ساسانيان محو و جاي خود را به ديلم و ديلميان مي دهد. با توجه به شواهد و قرائني مي توان اقوام كنوني طالقان را بازمانده قوم مارد دانست.

نگاهی به طالقان    Valley    joestan    Paradise

Water & Stone    Tea time    Green & Green    بهاران

Lake Placid   Water Online   Scenery 2    Scenery

my sanctum   be always green   bee

     

طا لقان در 120 کیلو متری شما ل غر بی تهران واقع است.

. منطقه معروف به طالقان  80 آبادی را تشکیل شده  که در میا ن دره بز ر گی در کو هها ی البرز قرار دارند

طالقان منطقه اي متشكل از يك حدود 80 روستای كوهستاني است كه در فاصله 130 كيلومتري شمال غربي تهران قرار دارد. طول جغرافيايي طالقان از شمال شرق به جنوب غرب حدود هشتاد كيلومتر و عرض جغرافيايي آن حدوداَ 15 كيلومتر مي باشد. بدينگونه منطقه طالقان حدوداَ 1200 كيلومتر مساحت دارد.
طول و عرض جغرافیا ئی به ترتیب 80 و 38.5 درجه است.

نام روستاهای طالقان
آر تو ن  -  آردکان   - آرموت  -آئین کلایه -اورازان -  بصار(اوصار) -  آسکا ن  -اسفاران - امیرنان - اوانک - انگه - اوچان 
اهوارک   - بزه (بزج)   -  باریکان  -  تکیه آرموت  -  تکیه جوستان  - تکیه -  ناده -  پرکه  -  پردسر - پراچان  - حصیران - حزینان (گزینان)  - حسنجون -  جزن (گزن)  - جوستان - خودکاوند  - خسبان  - خیکان  - خچیره  -  خورانک - خوران - دیزان - ده در - دراپی -  دنبلید  -  کولج  - روشنابدر - زیدشت   - سفچخانی  -  میناوند

 

زبان مردم طالقان فارسی و لهجه تاتی است   تنها در دهکده میناوند مردم آن بزبان ترکی سخن می گویند.
آیین مردم طالقان تا حدود قرن سوم هجری دین زرتشت بوده است با ظهور اسلام وگراییدن مردم قزوین و سایر مناطق نزدیک به طالقان به مذهب شافعی و مالکی مذاهب جدید در میان آنان رونقپيدا كرده اما چون ساداتی که به طالقان روی آوردهپیرو زید بن علی بن حسین ابن علی بودند آیین زید یه را که حسینیه نیز نامتد قبول نموده و به آن علاقمند گردیدند.
ظاهراً مذهب اسماعیلیه در طالقان نفوذ و دوام قابل ملاحظه ای نداشته است زیرا مردم طالقان بیشتر در قلمرو نفوذ حکمرانان زیدی مذهب قرار داشته اند . بهر حال با روی کار آمدن صفویه و نفوذ حکمرانان سلسله کیائیه خصوصاً خان احمد  اوّل که به آئین شیعه اثنی عشربه معتقد و علا قمند بود از گسترش و نفوذ آئین زیدیه کاسته شد و بمذهب اثنی عشربه گرویدند. اکنون عموماً مسلمان و دوازده امامی می باشند.

     

نواي طبيعت   باد و سنگ   سخن سنگ   یک رایحه

micro life   رنگ پاييز   morning light   زمستون اومد

 

 

/ 2 نظر / 2 بازدید
مدير تبليغات فروشگاه اينترنتي 100

با سلام با توجه به آمار مناسب بازديد كنندگان سايت شما، از جنابعالي براي همكاري و كسب درآمد از سيستم كليكي 100 سي دي دعوت مي كنيم. روش كسب درآمد از اين سيستم كاملا قانوني و واقعي است. شما بنرها و تبليغات فروشگاه ما را در سايت خود قرار دهيد و به ازاي هر كليك، ما مبلغي به حساب شما واريز مي كنيم. در حال حاضر صدها وب مستر و سايت هاي معروف ايراني در اين سيستم عضو بوده و صاحب درآمد هستند. اطلاعات بيشتر : www.100cd.ir/webmasters

farsiupload

به نام خدا سلام با عرض خسته نباشيد خدمته شما مدير محترم ايراني www.farsiupload.com بزرگترين آپلود سنتر ايراني براي اولين بار در ايران با دادن لينك مستقم 1 با دادن 1 GB فضا براي آپلود هر فايل به صورته كاملآ رايگان...... براي شما فارسي زبان ها در خدمت شماست . _________________________________ بايد ما حمايتش كنيم