کوشک احمدشاهی

در اوایل دوران سلطنت توجه رضا شاه ، معطوف به سعدآباد بود و به مجموعه نیاوران چندان توجه نگردید،اما در اواسط این عصر به دستور شاه، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی تعمیرات اساسی شد.
در اواخر دهه بیست، عمارت صاحبقرانیه را برای برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا ولیعهد و فوزیه(دختر پادشاه مصر) آماده شد. کوشک نیز جهت استقرار کوتاه مدت آنان در نظر گرفته شد.
بعد از این تاریخ، ساختمان کوشک به تناوب گاه متروک و زمانی نیز محل اقامت پرسنل نظامی رده بالای مستقر در مجموعه قرار گرفت.
در اوایل سالهای دهة چهل، محمدرضا پهلوی تصمیم به ساخت کاخی برای اقامت خود و خانواده اش در نیاوران گرفت،و عمارت بزرگی را در این باغ بنا کرد.
 محمد رضا شاه، مدتی هم ساختمان این کوشک را بعنوان دفتر اداری استفاده کرد.
تا ده سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنای کوشک به‌عنوان انبار دربسته‌ای ماند و از آن تاریخ تا سال ۱۳۷۶ که مجدداً تعمیراتی در این ساختمان انجام شد چند سالی است که کوشک احمدشاهی و بنا های دیگر این مجموعه به موزه تبدیل شده است.
نقل قولی بی اساس می گوید احمد شاه این بنا را برای همسر گرجی تبارش ساخته است که آن سخن را اعتباری نیست.
2- بر روی تپه علیخان در شمالی ترین نقطه کاخ های سعد آباد، واقع در بخش «ترش محله» منطقه ییلاقی دربند عمارتی خود نمایی می کند که به کاخ احمد شاهی شهرت دارد.
کاخ احمد شاهی،عمارت دیگری است که به احمد شاه قاجار منسوب و قدیمی ترین کاخ موجود در مجموعه سعد آباد است، که در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار بنا گردید،ساخت این عمارت از سال ۱۲۹۷، آغاز شد و به وقت وزارت جنگی رضا شاه، ساخت بنا به پایان رسید. پس از انقلاب، این کاخ، پایگاه مرکزی بسیج خواهران استان تهران، ‌شد.
برای تخلیه  این کاخ تعدادی از درختان اطراف کاخ احمدشاهی را قطع کرده اند تا بنایی
برای بسیج ساخته شود.

/ 3 نظر / 97 بازدید
mohamad

سلام وب خوبی داری من با تبادل موافقم خبرم کن[گل][لبخند][قلب]

mohammad

سلام به وب خبری ما هم سری بزن jbums.ir